Elektrická kamna do sauny Harvia

 

Elektrická kamna můžeme rozdělit do 3 tříd.
1. Pro malé sauny
Kamna pro malé sauny se vyznačují svou kompaktností a nízkou spotřebou, u malých kamen je většinou možnost připojit kamna i na 220V / 1N - tuto možnost doporučujeme využít pouze tehdy, pokud nebude jiná možnost.
Kamna do sauny s napájením 220V sice saunu vyhřejí, ale délka vyhřívání bude daleko delší než při použití 400V / 3N.
2. Pro rodinné sauny U těchto kamen už musíme počítat s tím, že kamna potřebují přívod napájení 400V / 3N a pro nižší náklady doporučujeme zvolit externí řídící jednotku, která spíná spirály v kamnech postupně a tím šetří náklády. Tento způsob spínání mají např.
externí regulace kamen od finské firmy Harvia.
3. Pro komerční sauny Kamna pro komerční použití je dobré vybírat dost dopředu, protože u velkých kamen jsou daleko větší nároky na kabeláž, jističe, rozložení interiéru a pokud tyto fakta zanedbáme, může se stát, že budete nuceni volit menší kamna a tím i zvyšovat dobu výhřevu sauny.

Dveře do sauny

 

V dnešní době moderních materiálů se nejvíce používá sklo a tudíž skleněné dveře, ve většině případů se jedná o kalené sklo o tloušťce 8mm, odstíny skla se většinou nabízí čirá, hnědá, šedá, satén ( pískovaná ) a dále různé dveře s motivy. Většina dveří do sauny se prodává jako univerzální - takže levé i pravé. Dřevo rámu se většinou standartně dělá z finské borovice, ale dají se koupit dveře i s rámem olše nebo osiky.

Výběr materiálu na saunu

 

V dnešní době mezinárodní přepravy se do naši země dováží dřevo ze všech končin světa. Proto není problém si pro stavbu sauny vybrat takřka jakékoli dřevo. Nejvíc se pro stavbu sauny používá finský smrk, který je většinou cenově nejpřijatelnější. Další alternativy je např. osika - krásně bílé dřevo bez suků, olše - dřevo s oranžovým nádechem , také bez suků, novinka posledních pár let je tzv. termo dřevo, to je dřevo, které se vypaluje v pecích a tím si získává výborné vlastnosti pro použití v sauně, dřevo je trochu tmavši a neobsahuje žádnou vodu, takže v sauně, vůbec nepracuje a nepraská. Z termo dřeva se používá termo-olše, termo-borovice nebo termo abachi.